WPA Logo
WPA Network  
   
  • Mt. Spokane
  • Kamiakin
  • Shadle Park
  • Southridge
  • Kennewick
  • North Central
2019 District 8 3A GSL/MCC Girls Soccer
SHARE

2019 District 8

3A GSL/MCC Girls Soccer

at Higher Seed
Thu, Oct 31 - Sat, Nov 9

District 8 Contact

Director: Herb Rotchford
N 200 Bernard St
Spokane, WA 99201
E-Mail: herbertr@spokaneschools.org
Phone: (509) 354-7348
Fax: (509) 354-5965

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults, Students w/o ASB $7

Students with ASB
$5

Children, Senior Citizens
$5

Tournament Seeding

1GSL #1Mt. Spokane
2MCC #1Kamiakin
3GSL #2Shadle Park
4MCC #2Southridge
5MCC #3Kennewick
5GSL #3North Central
6MCC #3
Thu, Oct 31 - Sat, Nov 9
at Higher Seed
October 31
at Higher Seed
  
November 2
at Higher Seed
  
November 5
at Higher Seed
  
November 9
at Loser of Game #5
 
#1 5 Kennewick 0
3 Shadle Park 1
         
         
  
#3 3 Shadle Park 0
2 Kamiakin 3
      
     
#5 2 Kamiakin 0
4 Southridge 1
   
#2 5 North Central 0
4 Southridge 2
       
  
#4 4 Southridge 1
1 Mt. Spokane 0
    
#7 2 Kamiakin 2
1 Mt. Spokane 1
       
     
#6 3 Shadle Park 0
1 Mt. Spokane 5
  
         
         

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 7
Thu, Oct 31 - Sat, Nov 9
at Higher Seed
October 31
at Higher Seed
  
November 2
at Higher Seed
  
November 5
at Higher Seed
  
November 9
at Loser of Game #5
 
#1 5 Kennewick 0
3 Shadle Park 1
         
         
  
#3 3 Shadle Park 0
2 Kamiakin 3
      
     
#5 2 Kamiakin 0
4 Southridge 1
   
#2 5 North Central 0
4 Southridge 2
       
  
#4 4 Southridge 1
1 Mt. Spokane 0
    
#7 2 Kamiakin 2
1 Mt. Spokane 1
       
     
#6 3 Shadle Park 0
1 Mt. Spokane 5
  
         
         
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 7
 
Thursday, October 31, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 5:00 PM
Southridge HS
North Central 0
@Southridge 2
Southridge to #4 Out
#1 7:30 PM
Joe Albi Stadium
Kennewick 0
@Shadle Park 1
Shadle Park to #3 Out
 
Saturday, November 2, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 12:00 PM
Lampson Stadium
Shadle Park 0
@Kamiakin 3
Kamiakin to #5 Shadle Park to #6
#4 1:00 PM
Mt. Spokane HS
Southridge 1
@Mt. Spokane 0
Southridge to #5 Mt. Spokane to #6
 
Tuesday, November 5, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 2:00 PM
Mt Spokane HS
Shadle Park 0
@Mt. Spokane 5
Mt. Spokane to #7 Out
#5 6:00 PM
Lampson Stadium
Kamiakin 0
@Southridge 1
First Place Kamiakin to #7
 
Saturday, November 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 1:00 PM
Lampson Stadium
Kamiakin 2
@Mt. Spokane 1
Second Place Out